pes15Hotel pro psy má další přírůstek do naší psí rodinky. Celkem máme tedy už čtyři naše pejsky:

Dva retrívry ve věku 6 a 4 roky, zkušené, lovecky využívané psy na honech na drobnou zvěř pernatou i srstnatou, a zejména pak při lovu kachen při přinášení z rákosí a vodní hladiny. Jsou to psi, ověnčeni všemi možnými tituly a mají složeny všechny existující zkoušky lovecké upotřebitelnosti, opakovaní vítězové mezinárodních všestranek, držitelé mnoha titulů CACT (čekatel šampiona práce), oba jsou šampioni práce, oba jsou chovní.

Dvouletého německého krátkosrstého ohaře jménem Ux, o kterém je na tomto webu již spousta informací. Ux již druhou sezonu tráví na honech, má v šesti měsících složeny zkoušky vloh, kde získal titul CACT a byl celkově druhý z 24 startujících psů, dále má složeny lesní zkoušky (lovecká upotřebitelnost), vodní práce, a podzimní zkoušky v první ceně, to vše, když mu bylo deset měsíců. Loňskou zkušební sezonu jsme museli vynechat pro zranění prstu na pravé noze, kde hojení trvalo skoro čtyři měsíce, a tak pes od května do srpna měl nařízený klidový režim a lenošil. Nyní už naplno pracuje na honech, nyní, když píši tento článek, jich měl v kuse za sebou pět dnů po sobě, Konopiště, dvakrát jižní Čechy, třikrát bažantnice Konopiště. 

V červenci 2012, ve věku osmi týdnů jsme si přivezli další štěně krátkosrstého německého ohaře jménem Hall. Nádherný hnědák a tmavým pigmentem, s předpokladem výborného exteriéru. Chceme s ním absolvovat lovecké zkoušky a vycvičit z něj dobrého parťáka na hony. Je to pěkně stavěný pejsek, kterému je nyní pět měsíců. Je již socializovaný a ví, jak se chovat k ostatním pejskům, protože naši starší, dobře vychovaní psi mu umí efektivně a „po psím“ vysvětlit, když je jeho chování nežádoucí. Také se umí správně chovat k lidem, neskáče na návštěvníky, ani nekouše do rukou, když si chce hrát. Ví, co dělat, když dáme najevo nelibost, pokud zrovna dělá něco, co se nám nelíbí.

Od věku čtyř měsíců jsme Halla začali seznamovat s pachem pernaté zvěře, která byla před ním ukrytá v krytině, takže ji neviděl. Tím u něj podporujeme práci nosem, která je mu vrozena a Hall již dokáže pevně vystavit, podporujeme zájem o práci. Vždy je výhodou mít při takovém nácviku ještě staršího psa, který má pevné vystavení. Štěně se tedy učí především od něj, kopíruje jeho chování. Důležité je, aby se pes naučil vystavovat už ve chvíli, kdy zvěř ucítí. Někteří psi vystavují ve chvíli, kdy ji uvidí, nepracují tedy nosem, ale očima. To už je chyba.

Jelikož se Hall kvapem blíží věku, kdy zkouší trpělivost páníčka a zatím to vypadá, že se od Uxe naučil kdejakou lumpárnu, musíme se obrnit trpělivostí. 

Opět nastalo období honů, a tak občas bereme Halla sebou i na hon pernaté. Tam se má možnost dobře seznámit s pachem bažantí zvěře, učí se pracovat s hlavou vysoko nahoře a proti větru, který mu přináší informace o ukryté zvěři. Vystavení již má pevné, pracuje s hlavou nahoře a s horním nosem, tak jsme jej na několika honech po odtroubení pustili do leče na dohledávky. Párkrát stačilo říct NE a Hall přestal sbírat zvěř z výřadu a z dopadové plochy a nadšeně dohledává poraněnou zvěř. Tu se naučil spontánně přinášet, sice nemá správnou předávku, ale zvěř nedrtí, nepřekusuje a pracuje s měkkou mordou. Na nácvik správného aportu zvěře má času dost, až mu bude deset měsíců, tak je to pro nás pak otázka jednoho odpoledne.

Důležité je, že od první vteřiny absolutně neřeší střelbu, po několika honech okamžitě poté, co padne první rána, už má hlavu nahoře a sleduje, odkud něco letí a kam to bude padat. Na stanovišti je klidný.

Povaha toto pejska je spíše flegmatická, on nic neřeší, z ničeho si nedělá příliš těžkou hlavu. Není to úplně můj šálek čajem, tady bude potřeba nácvikem zvýšit razanci při práci a chuť ke splnění úkolu, ale myslím že jednak je na to ještě dostatek času a za druhé v tomto případě je to zvládnutelné.

Kromě práce v pachu se u Halla soustředíme hlavně na nácvik přivolání a na nácvik povelu Down.