pes14Moravské derby Žabčice: klubová zkouška vloh se zadáním titulu CACT.
Zúčastnilo se 24 psů sedmi plemen: Německý krátkosrstý ohař (11 psů), výmarský ohař (5 psů), maďarský ohař (3 psi), český fousek (1 pes), pointr (2 psi), anglický setr (1 pes), gordon setr (1 pes).

Sedmiměsíční Ux byl suverénně nejmladší, zkoušek se účastnili dvou i tříletí psi.

V Žabčicích pořádal v sobotu dne 30.4. 2011 Klub krátkosrstého ohaře Brno Moravské derby - zkoušky vloh ohařů.se zadáním titulu CACT. Pro krátkosrsté ohaře se jednalo o prestižní zkoušky. Celkem se zkoušek zúčastnil plný počet startujících - 24. Z toho bylo 11 kraťasů, 5 výmaráků, 3 maďaři, 1 fousek, 2 pointři, 1 anglický setr a 1 gordon setr. Celkem tedy běželo 7 plemen ohařů. V každém plemeni se pro vítěze, který skončil v I. ceně, mohl zadat titul CACT (čekatel šampiona práce), který však není nárokový. Nejnabitější byla skupina kraťasů, kde na získání titulu bylo nutno porazit 10 soupeřů.

Na prvních třech fotografiích můžete od Uxe vidět nádhernou ukázku stylového, rychlého hledání široko do stran, kde pes nezabíhal příliš dopředu před vůdce. Na čtvrté fotce je pak v dáli vidět pevné vystavení.

K Uxovi jsme v klidu přišli, když rozhodčí požádal, že by si chtěl udělat fotku do klubového zpravodaje. Takže jsme ještě čekali, až si připraví fotoaparát a Uxe jsme vyfotili zprava i zleva. Pak ještě padlo přání, že to ohrnuté pravé ucho nevypadá hezky, tak jsme mu je narovnali a výsledkem je třetí fotka. Ux po celou dobu "visel v pachu" a nehnul se ani o milimetr.


Pro čtyři nejlepší, kteří byli v první ceně a měli plný počtem bodů (samé čtyřky), byl po skončení dopolední základní části připraven rozběh o první místo v disciplíně hledání na rozlehlém lánu obilí za mysliveckou chatou, které bylo plné zajíců. Hledání bylo na pět minut a posuzovala je celá skupina rozhodčích. Do závěrečného rozběhového klání o konečné pořadí v celém Derby se probojovali dva kraťasi (jedním z nich byl Ux), jeden pointr a jeden maďar. Běželo se na "čistém", nepošlapaném rozlehlém poli, kde bylo spousta zajíců. Byly stanoveny dva semifinálové rozběhy, vítězové postoupili do finálového rozběhu.


První z této šestice fotek ukazuje Uxe spolu s druhým kraťasem, jak nastupují k semifinálovému rozběhu, na zbylých pěti fotkách pak hledání, které nepotřebuje naprosto žádný komentář.

Na prvních dvou fotkách je vyhlášení výsledku prvního semifinálového rozběhu, kde byl celým sborem rozhodčích naprosti jednoznačně určen za vítěze Ux a byl mu zde přidělen titul CACT. Na čtvrté fotografii je blíže k nám vítěz druhého rozběhu, pointr, který má rok a sedm měsíců a je přesně o rok starší než Ux. S ním se pak Ux utkal ve finále o vítěze Moravského derby.
Z finálového rozběhu nemáme fotly, protože byl tak trochu přes horizont daleko od korony.
Ux šel moc hezky, ale těsně při odtroubení, při poslední otočce vypíchnul zajíce a sice jej nádherně hlásil na viděnou, ale zmizel za ním v dáli a vrátil se za pět minut. Jinak měl celkové vítězství v Moravském derby jisté, protože jeho hledání bylo podle jednoznačného názoru sboru rozhodčích mnohem lepší, něž u o rok staršího pointra.
Ke klidům před srstnatou na vlohách si dovolím malou poznámku: byl jsem svědkem debat zkušených všestranných rozhodčích, kteří nebyli jednotni v názoru na klidy před srstnatou při hledání. Klid před srstnatou je vrcholem drezúry ohaře a mnozí z účastníků debaty dávají u štěňat přednost chutí do práce. před klidy u srstnaté obzvláště v situaci, když pes pach ukryté zvěře přejde a zajíce vyšlápne v plném cvalu přímo z pelechu tak, že mu vyběhne z pod nohou přímo před mordou. Přílišný důraz na klidy v této sitauci může u mladého psa radost z hledání a tím i rychlost a chuť velmi potlačit. V pozdějším věku je pak mnohem obtížnější zvýšit chuť, rychlost a touhu psa po nalezení zvěře. Klidy se naproti tomu bez problémů dají u ročního psa nacvičit za "pár odpolední". Zde prosím ale VŠEHO S MÍROU - záleží na citu vůdce, aby správně našel onu velmi tenkou hranici mezi chutí a poslušností.


Na této závěrečné šestici fotek je slavnostní nástup, vyhlášení výsledků a předání cen.